Různé

Deusova teorie panhumanoidismu

Při své expanzi do vesmíru lidé zjistili, že ostatní inteligentní druhy mají nejen lidský (případně jen lehce odlišný) vzhled, ale nacházejí se až na výjimky na podobném stupni kulturního vývoje. Toto vysvětlil ve své teorii doktor Deus Machinageek, který tvrdí, že je to tak, protože to galaktický příběh a Velký Vypravěč potřebuje. My mu nerozumíme, ale my mu věříme.

Poznámka pod čarou. Tato teorie byla samozřejmě vymyšlena jako záminka skutečného důvodu absence složitě maskovaných herců.  Tím je, že produkční tým respektuje a ctí právo na život bytostí na bázi silikonu a latexu. “Jistě, kapitáne! se nebude podílet na vraždění nevinných zvířat, aby z jejich kůží a krve vyrábělo masky a protetické doplňky jako nejmenované jiné produkce. Vážíme si každého života, nejsme jako oni.” Zakončil rozhovor na toto téma režisér JK, zatímco v rychlosti balil svůj scénář do batohu z telecí kůže.

 

Logo Solární Říše

Hlavní insignie v sobě skrývá symboly, na kterých je Říše postavena. Základ tvoří modrá planeta Země (původ), která má nahoře zlatou korunku (čest královně) a okolo sebe paže, které si podávají ruce (rovnost a přátelství).

 

Nový solární letopočet (NSL)

Kalendář Solární Říše, měřený tradičně ve dnech, měsících a letech (pozemských). Rok 1 odpovídá roku 2843 starého pozemského letopočtu, kdy lidstvo poprvé dolétlo do jiné hvězdné soustavy.

Ekonomika

Pokročilá technologie a životní úroveň lidstva a ostatních druhů Říše již několik posledních staletí nevyžaduje povinné pracovní nasazení. Přesto (vzhledem ke špatným zkušenostem z minulosti) nedošlo k žádnému pokusu o zavedení komunismu či společného vlastnictví. Každý občan Říše má ovšem právo na základní životní zabezpečení, i pokud nepracuje ani jinak nepřispívá společnosti. Po dosažení plnoletosti dostane startovací minidomek a celoživotní podporu 12 000 Solarů ročně. Kdo se však rozhodne pro kariéru v jakémkoli oboru, může samozřejmě dosáhnout mnohem více. Pro představu, za 1 Solar je možné si koupit například půlku chleba, půl kila jablek, obyčejné lahvové pivo (0,5L) či balíček toaletních mušlí. Solary samotné existují ve formě mincí (do max. hodnoty 20 Solarů), větší transakce se dělají čistě elektronicky. Papírové peníze Říše nikdy nezavedla.

Plnoletosti dosahuje občan Říše v 21 letech věku. Od té chvíle (ne dříve), dostává balíček práv na všechny s dospělostí spojené činnosti: volení zákonodárné moci, řízení vozidel, pohlavní styk, pití, kouření či konzumace návykových látek a tak podobně. Výjimku tvoží vojáci Vesmírné legie. Do Legie je možné vstoupit v rámci přijetí na akademii už v 16 letech a příslušník Legie nabývá všech výše zmíněných práv okamžitě po vstupu a složení přísahy.

Mince

“Peníze byly, jsou a budou. Nemají zvláštní význam. Vymysleli jsme tolik úžasnějších věcí. Penicilin, demokracii, kosmické lety, lepíky, minisukně nebo ranní kávu. Přesto fakt, že i ten největší filantrop nosí peněženku v náprsní kapse přímo u srdce, vede k zamyšlení”

 - Ferdinand II Martínek - Vítězný oblouk aneb mezi půlkami milénia, svazek I, kapitola 62

Jeden Solar má 8 Jupů. Mince samotné existují v hodnotách: 1 Jup, dále 1, 2, 5, 10 a 20 Solarů. Všechny jsou 3D tištěné ze speciální slitiny duraplastu a zlata, samozřejmě s patřičnými ochrannými prvky. Na rubu Jupu je vyobrazena planeta Jupiter, na rubu všech solarových mincí vycházející Slunce. Pro snadné rozpoznání má každá mince unikátní barvu, tvar a vyobrazení historické postavy na svém líci.

1 Jup - barva červenohnědá, tvar kruhový. Hlava: Tichomír Švarba, vynálezce SAN pohonu a zakladatel Solární Říše.

1 Solar - barva béžová, tvar kruhový s otvorem uprostřed. Hlava: Blanka I Lasturková z Poděbrad, první královna Solární Říše.

2 Solary - barva zelená, tvar pětiúhelník. Hlava: generálmajor Pavol Terazky, zakladatel Vesmírné legie.

5 Solarů - barva bílá, tvar trojúhelník. Hlava: vévodkyně Milena Bezešvá z Prostějova, vynálezkyně polymorfní bavlny a průkopnice oděvního průmyslu nové éry. Látka z polybavlny se po každém navléknutí dokonale přizpůsobí aktuální velikosti a tvaru nositele, její zavedení znamenalo konec konfekčních velikostí.

10 Solarů - barva modrá, tvar čtverec. Hlava: Jára Cimrmann, dle historických pramenů nejslavnější vynálezce a umělec z přelomu 19/20 století starého letopočtu.

20 Solarů - barva zlatá, tvar ovál. Hlava: Zuzana Čaputová, první prezidentka Slovenské republiky z počátku 21. století. Její vysoce kladné působení vedlo k úpravě slovenské (a později české) ústavy, kdy se podmínkou pro zvolení do úřadu prezidenta stala příslušnost k ženskému pohlaví (mužští prezidentni nadělali v obou zemích až na světlé výjimky mnoho škod). Následná úspěšná řada ženských prezidentek vedla ke stabilitě středoevropského regionu, což mimo jiné o staletí později umožnilo Tichomíru Švarbovi v klidu vynalézt svůj pohon a změnit osud lidstva.